Her yıl düzenlenen The Nature TTL Photographer of the Year 2021 – Nature TTL Yılın Fotoğrafçısı yarışmasının kazananları kısa süre önce açıklandı. Dünyanın dört bir yanından 8.000’den fazla fotoğraf alındı. Kanadalı fotoğrafçı Thomas Vijayan, tırmandığı ağacın altındaki bir su kütlesindeki yansımasına bakan bir orangutanı betimleyen ‘Dünya Ters Oluyor’ fotoğrafıyla büyük ödülü aldı.

Nature TTL’nin Kurucusu Will Nicholls, “Thomas’ın görüntüsü gerçekten eşsiz ve jürinin hemen dikkatini çekti” dedi. Gözden kaçıramayacağınız fotoğraflardan biri. Eşsiz bakış açısı ve kompozisyon, tam olarak neye baktığınızı hemen anlamaya çalıştığınız anlamına geliyor.’

‘Bu görüntü benim için çok şey ifade ediyor çünkü şu anda orangutan nüfusu endişe verici bir oranda azalıyor. Ormansızlaşma ve insanlar bunun arkasındaki temel nedenlerdir. Gezegenimiz için önemli bir varlık olan 1000 yaşın üzerindeki ağaçlar palmiye yağı tarlaları için kesiliyor. İnsanlar olarak birçok alternatif seçeneğimiz var, ancak orangutanların evlerini kaybetmekten başka seçeneği yok. Bu görüntünün başarılı olduğunu görmekten çok mutluyum, çünkü bu bana sorunu daha geniş dünyaya yayma fırsatı veriyor, ”diyor Vijayan kazanan fotoğrafı hakkında.

The World is Going Upside Down’ by Thomas Vijayan
Fish Caught by Surprise’ by Johan Wandrag
 ‘Dust Bath’ by Bence Máté
‘Starry Night’ by Bence Máté
‘Tree of Life’ by Jay Roode
‘The Way to Rùm’ by Luigi Ruoppolo
‘Nature’s Pitfall’ by Samantha Stephens
‘The Eye’ by Ivan Pedretti
‘Under Aurora Bridge’ by Yevhen Samuchenko

Yorumlar

  1. Hande E.

    Yarışma dediğin böyle olur; kazanan fotoğraflar bence kalitesini gösteriyor. Ben hepsini beğendim valla, 2022 başvurusu var mı bu yarışmanın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.