Novogen Fotoğraf Projesi, fotoğrafçı Daniel Szalai tarafından hazırlanmış. Aşı üretimi de dahil olmak üzere çok çeşitli ilaçlarda yumurtaları ilaç endüstrisinde kullanılan özel bir ticari tavuk türü olan Novogen White ile tanışın. Bu karmaşık bir hikaye. Tavuğun evcilleştirilmesi M.Ö.2000 yıllarına kadar uzanıyor. Tarihi bizimkini yansıtır – insani ihtiyaçlarımızı, onları şekillendiren dünyadaki olayları ve bunlara yanıt vermek için yarattığımız teknolojiyi.

Mısır’ın Eski Firavunları, güneşten gelen doğal ısı ve kandillerden elde edilen yapay kuluçka makineleri ile tamamlanmış kümes hayvanı kuluçkalarına sahipti. Roma İmparatorluğu, ayrıntılı ziyafetlerde yenen çok miktarda tavuğa karşılık vermek için hayvanları üretti ve onları büyük, organize çiftliklerde verimli bir şekilde yetiştirdi.

Roma’nın düşüşünden sonra tavuğun popülaritesi, kümes hayvanı yetiştiriciliği ve fabrika çiftçiliğindeki yeniliklerin ortaya çıktığı ve bir endüstri doğduğu 2. Dünya Savaşı sonrasına kadar azaldı. Antibiyotiklerin icadıyla, tavuklar artık iki kat daha hızlı kontrollü bir ortamda iç mekanda yetiştirilebilir ve onları iyi bir et kaynağı haline getirmek için sıkı, kontrollü bir diyetle beslenebilir hale getirmiştik.

Detaylar için tıklayınız…

Yorumlar

  1. Nalan C.

    ben bu projeden hiçbir şey anlamadım. Tamam kareli olarak tüm fotoğrafları bir araya getirerek tek bir kare çıkması orjinal gibi ancak bu da çok öncesinde yapılmıştı. Anlayanlar bana anlatırsa sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.